Посібник з ліквідації для Venus Protocol

Як тільки ми депонуємо активи (токени) до протоколу Venus, ми маємо право на одержання відсотків (у депонованій валюті плюс винагорода, що виплачується у XVS). Venus Protocol надає нам та інші можливості. На додаток до наших накопичених відсотків за нашими токенами, ми можемо взяти позику, використовуючи наш актив як забезпечення.

Яку суму я можу запозичити?

Для кожного токена в протоколі Venus існує “коефіцієнт забезпечення”, який вказує максимальну суму, яку ми можемо запозичити під забезпечення цього конкретного токена.

У прикладі ми будемо використовувати токен DOT, коефіцієнт забезпечення якого становить 60%. Таким чином, МАКСИМАЛЬНА сума, яку ми можемо зайняти, становить 60% вартості нашого забезпечення в USD, депонованого у Venus Protocol. Ми називаємо це значення “лімітом запозичення”. Ліміт запозичення відображається у розділі панель інструментів App.venus.io у вигляді смуги, яка показує відсоток використаного ліміту запозичення. Цей показник коливається від 0% до 100% (у перерахунку на вартість нашого забезпечення в USD він становить від 0% до 60% його вартості). Щоб було зрозуміло, 100% використаного ліміту запозичення представляє 60% вартості нашого забезпечення. Ми ніколи не повинні допускати, щоб ліміт запозичення досяг 100%, тому що в цей момент нас можуть ліквідувати.

На сьогоднішній день, 18.08.2022 всі токени мають коефіцієнт забезпечення від 40 до 80%. Але, звичайно, він може змінитися в майбутніх пропозиціях.

Так що значить термін “Бути ліквідованим”?

Якщо наша позиція ліквідується, це означає, що ми дозволяємо ліквідатору виплатити нашу позику та даємо йому право прийняти наше надане забезпечення у розмірі суми, сплаченої ліквідатором + 10% від суми, яка залишається як прибуток.

Яка максимальна сума ліквідації?

Ліквідатор ліквідує нашу позицію на суму, достатню для погашення нашої позики, максимум 50% вартості позики, яка негайно забирається з нашого забезпечення, плюс додаткові 10% як комісія за ліквідацію (тобто прибуток для ліквідатора).

Як тільки ми депонуємо активи (токени) до протоколу Venus, ми маємо право на одержання відсотків (у депонованій валюті плюс винагорода, що виплачується у XVS). Venus Protocol надає нам та інші можливості. На додаток до наших накопичених відсотків за нашими токенами, ми можемо взяти позику, використовуючи наш актив як забезпечення.

Чи можу я теж стати ліквідатором?

Із прийняттям нової версії Токеноміки v3 будь-хто, хто має не менше 200 000 XVS у Vault може стати ліквідатором. Вам потрібно знати, як взаємодіяти з функцією, яка відповідає смарт-контракту vToken та знайти користувача в положенні ліквідації, а також вам потрібно мати BNB для оплати комісії gas та активи для погашення позики. Боти, які роблять такі ліквідації автоматично, часто запрограмовані на їх виконання за секунди. Тому дуже складно виконати ліквідацію вручну, хоча і можливо.

То ж яка моя справжня втрата?

Коли вас ліквідовано, технічно ваш єдиний збиток — це комісія ліквідатору у розмірі 10% (тепер 5% ліквідатору та 5% прибутку за протоколом).

Покажемо все докладно на прикладі:

Я надав 100 $ у DOT і зайняв 60 $ у BNB.

  1. Здійснюємо позику: залишаємо забезпечення 100 $ у DOT, беремо позику в 60 $ BNB.
  • Отже, на нашому гаманці 60 $ у BNB
  1. Настає ліквідація: при значенні забезпечення 70 $ у DOT, утворюється борг у 30 $, а нашому гаманці 60 $ у BNB.
  • У процесі ліквідації ліквідатор виплатив нам половину нашого боргу (30$) у BNB і натомість отримав 33$ із нашого забезпечення у DOT (30 $ + 3 $).
  1. Погашуємо позику: забезпечення 67$ у DOT (бо ліквідатор отримав прибуток з нашого забезпечення), ми вносимо 30 $ у BNB + % за час використання позики з гаманця (половина суми позики). У такому разі ніяких втрат не буде.
  2. Закриваємо позику: заборгованість сплачена, комісії за ліквідацію отримано ліквідатором та протоколом. Залишається лише забрати токени на свій гаманець.
  • Коли ми переводимо залишки заставного забезпечення на гаманець, виходить 97 $, тому наші збитки після одного процесу ліквідації становить 3 $ = 3% від нашого загального забезпечення.

АЛЕ ОБЕРЕЖНО! Хитрість полягає в тому, що ліквідатори можуть ліквідувати вас знову і знову, поки ваш кредит не стане “здоровим”, тому, якщо ви все ще перевищуєте максимальний ліміт позики після першої ліквідації, ви будете ліквідовані знову.

Зайняти 60 $ означало б витратити мій максимальний ліміт позики для мене, тому я міг бути негайно ліквідований. Якщо працюватимете з позиками, то треба завжди запозичувати менше, щоб не дійти до ліквідації.

Які причини спричиняють ліквідацію?

1. Зміна вартості активу, що поставляється нами:

Якщо це значення знижується, ризик ліквідації збільшується, тому що ми маємо нижчу поточну вартість в USD як забезпечення для нашої позики, а відсоток ліміту за позикою збільшується і ми наближаємося до точки ліквідації. І навпаки, якщо вартість нашого забезпечення зростає, ризик ліквідації зменшується.

У прикладі ми використовуємо DOT як забезпечення, тому якщо ціна DOT падає, ризик ліквідації збільшується, якщо ціна DOT збільшується, ризик ліквідації зменшується.

2. Зміна вартості активу, який ми запозичуємо:

Наприклад, якщо ми запозичуємо BNB, і ціна BNB зростає, вартість нашої позики в USD також почне зростати. Звичайно, це також наближає нас до використання максимального ліміту позики та збільшує ризик ліквідації. Навпаки, якщо ціна BNB впаде, сума нашої позики в доларах США також впаде, через ризик ліквідації.

Якщо ви використовуєте волатильний актив як забезпечення, а також берете його в борг, ви повинні уважно стежити за своїм рахунком, у разі значних рухів ринку та реагувати на них, коригуючи суму позики. І навпаки, якщо актив забезпечення та позики однакові, ризик ліквідації практично дорівнює нулю, тому що сума вашого забезпечення та позики в USD змінюється одночасно.

Наш ліміт позики також повільно змінюється за рахунок змінного відсотка, який ми заробляємо на нашому забезпеченні як відсоток від того ж токена, який ми надали протоколу. Звичайно, те саме і з позикою, де цей змінний відсоток, у свою чергу, додається до нашої позики (тому він збільшує його дуже повільно).

Уточнення декількох термінів:

Постачання: вартість в USD, яку ми депонуємо

Запозичення: вартість в USD, яку ми запозичуємо

Точка ліквідації: значення в USD, на яке має впасти наше забезпечення, щоб перевести нас у позицію ліквідації.

Розрахунок:

Постачання x 0,6 (коефіцієнт забезпечення 60% для DOT) = максимальна сума позики = точка ліквідаціїstrong text